Infrastruktura do wytwarzania beztlenowych szkieł miękkich i komponentów do wyciągania światłowodów mikrostrukturalnych i obrazowodów
Szczegóły projektu
Projekt infrastrukturalny finansowany z programu IDUB w ramach działania I.4.2. „Fundusz odnawiania i rozwoju infrastruktury badawczej – zakup lub wytworzenie infrastruktury badawczej”
Kierownik: prof. dr hab. Ryszard Buczyński, Wydział Fizyki UW
Kwota dofinansowania: 352 000 zł
Szczegółowy opis aparatury
Zestaw dwóch modułowych komór rękawicowych, umożliwiający topienie szkieł fluorkowych o jakości optycznej w atmosferze beztlenowej i suchej – azotu, argonu lub helu.
Komora nr 1 przeznaczona do syntezy beztlenowych szkieł fluorkowych
Komora nr 2 przeznaczona do przechowywania i przygotowywania zestawów surowcowych
Najważniejsze cechy układu komór rękawicowych:
- Materiał konstrukcyjny 316L odporny na działanie agresywnych oparów chemicznych oraz wysokiej temperatury (możliwość rozlania płynnego szkła)
- Szyba frontowa obu komór wykonana ze szkła poliwęglanowego odporna na działanie kwasu fluorowodorowego
czystość atmosfery roboczej dla układu dynamicznego we wnętrzu komór roboczych docelowo <1 ppm dla H2O / O2.
Potencjalne zastosowania w badaniach
Bezpośrednie korzyści z realizacji projektu obejmują możliwość rozwoju technologii optycznych opartych na włóknach fluorkowych, w tym włókien z rdzeniem powietrznym oraz obrazowodów, kompatybilnych z długościami fal wykraczającymi poza technologię światłowodów krzemionkowych, w tym w szczególności z zakresem spektralnym ultrafioletu UVA oraz średniej podczerwieni. Zastosowania obejmują diagonstykę biomedyczną, obrazowanie wrażliwych materiałów technicznych oraz biologicznych, a także transmisję ultrakrótkich impulsów laserowych o egzotycznych długościach fali, np. na potrzeby spektroskopii UV lub MIR.
Możliwość skorzystania ze sprzętu
Osoby kontaktowe:
prof. dr hab. inż. Ryszard Buczyński, ryszard.buczyński@fuw.edu.pl
dr hab. inż. Mariusz Klimczak, mariusz.klimczak@fuw.edu.pl