Koordynator Instytutu Studiów Zaawansowanych UW

Prof. dr hab. Zygmunt Lalak

Profesor Zygmunt Lalak jest absolwentem Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Warszawskiej, który ukończył z wyróżnieniem w roku 1985. Jego kariera naukowa związana jest z Wydziałem Fizyki UW, gdzie uzyskał stopnie doktora nauk fizycznych (w 1990 r.) i doktora habilitowanego (w 1999 r.). W 2008 r. uzyskał tytuł naukowy profesora. Od roku 2003 jest profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, od roku 2013 – profesorem zwyczajnym.

Profesor Lalak przez wiele lat pracował w wiodących ośrodkach badawczych w obszarze fizyki cząstek elementarnych: w laboratorium CERN (w Szwajcarii), na Uniwersytecie Oksfordzkim (w Wielkiej Brytanii), na Uniwersytecie Pensylwanii (w USA), na Uniwersytecie Technicznym  w Monachium i na Uniwersytecie w Bonn (w Niemczech). Jest autorem ponad 120 prac naukowych opublikowanych w międzynarodowych czasopismach, wypromował 8 doktorów nauk fizycznych.

Jego główne obszary zainteresowań naukowych to fizyka wykraczająca poza Model Standardowy oddziaływań fundamentalnych, supersymetria w czterech wymiarach i w większej liczbie wymiarów, teorie z dodatkowymi wymiarami i branami, metastabilność próżni elektrosłabej, kosmologia wszechświata inflacyjnego, kosmologiczna produkcja cząstek, teoria pierwotnych fluktuacji oraz modyfikacje grawitacji Einsteinowskiej.

tel. 22 55 20 350, fax 22 55 24 021

prorektor.nauka@adm.uw.edu.pl