Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Infrastruktura do wytwarzania beztlenowych szkieł miękkich i komponentów do wyciągania światłowodów mikrostrukturalnych i obrazowodów

Projekt infrastrukturalny finansowany z programu IDUB w ramach działania I.4.2. „Fundusz odnawiania i rozwoju infrastruktury badawczej – zakup lub wytworzenie infrastruktury badawczej”

Kierownik: prof. dr hab. Ryszard Buczyński, Wydział Fizyki UW

Kwota dofinansowania: 352 000 zł

Zestaw dwóch modułowych komór rękawicowych, umożliwiający topienie szkieł fluorkowych o jakości optycznej w atmosferze beztlenowej i suchej – azotu, argonu lub helu.

Komora nr 1 przeznaczona do syntezy beztlenowych szkieł fluorkowych

Komora nr 2 przeznaczona do przechowywania i przygotowywania zestawów surowcowych

Najważniejsze cechy układu komór rękawicowych:

  • Materiał konstrukcyjny 316L odporny na działanie agresywnych oparów chemicznych oraz wysokiej temperatury (możliwość rozlania płynnego szkła)
  • Szyba frontowa obu komór wykonana ze szkła poliwęglanowego odporna na działanie kwasu fluorowodorowego

czystość atmosfery roboczej dla układu dynamicznego we wnętrzu komór roboczych docelowo <1 ppm dla H2O / O2.

Bezpośrednie korzyści z realizacji projektu obejmują możliwość rozwoju technologii optycznych opartych na włóknach fluorkowych, w tym  włókien z rdzeniem powietrznym oraz obrazowodów, kompatybilnych z długościami fal wykraczającymi poza technologię światłowodów krzemionkowych, w tym w szczególności z zakresem spektralnym ultrafioletu UVA oraz średniej podczerwieni. Zastosowania obejmują diagonstykę biomedyczną, obrazowanie wrażliwych materiałów technicznych oraz biologicznych, a także transmisję ultrakrótkich impulsów laserowych o egzotycznych długościach fali, np. na potrzeby spektroskopii UV lub MIR.

Osoby kontaktowe:

prof. dr hab. inż. Ryszard Buczyński, ryszard.buczyński@fuw.edu.pl

dr hab. inż. Mariusz Klimczak, mariusz.klimczak@fuw.edu.pl