Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Wizyta prof. Marcina Konczykowskiego z École Polytechnique na Wydziale Fizyki

Zdjęcie Profesora Marcina Konczykowskiego przy tablicy z prezentacją

Kategoria: Wydarzenia

W dniach 18–26 listopada 2022 r. na Wydziale Fizyki miała miejsce wizyta prof. Marcina Konczykowskiego z École Polytechnique we Francji finansowana ze środków IDUB.

Profesor Marcin Konczykowski jest wybitnym specjalistą z dziedziny fizyki jądrowej i półprzewodników pracującym w Laboratorium napromieniowanych ciał stałych (Laboratoire des Solides Irradiés) École Polytechnique w Palaiseau pod Paryżem.

Podczas wizyty profesor Konczykowski poprowadził seminarium otwarte pt. „Simulation of native defects by electron irradiation”, w którym dokonał przeglądu technik napromieniowywania cząstek. Uczestniczyło w nim ponad 50 osób. Wydarzenie odbiło się szerokim echem w społeczności fizyków, która wyraziła już chęć zorganizowania wykładu profesora dla szerszej publiczności z całej Polski.

Wizyta miała też na celu zacieśnienie współpracy naukowej w obszarze izolatorów topologicznych i opracowanie planu współpracy dotyczącej badania tlenku galu (Ga2O3). Planowane są kolejne wizyty profesora w Polsce, a także wizyty we Francji Dziekana Wydziału Fizyki prof. dr. hab. Dariusza Wasika i dr hab. Agnieszki Wołoś z Zakładu Fizyki Ciała Stałego FUW.

Współpraca Uniwersytetu Warszawskiego z Laboratorium napromieniowanych ciał stałych École Polytechnique ma szczególne znaczenie, ponieważ dysponuje ono unikalną na świecie aparaturą umożliwiającą modyfikowanie właściwości próbek krystalicznych poprzez naświetlanie wiązką elektronową w temperaturze 20 K, do czego wykorzystywany jest własnej produkcji system chłodzący bazujący na skroplonym wodorze. Współpraca daje więc możliwość dostępu do unikatowych próbek, które stają się podstawą do realizacji projektów badawczych wykorzystujących potencjał aparaturowy i ludzki Uniwersytetu Warszawskiego. Celem tych działań jest poznanie właściwości nowych materiałów wykorzystywanych w szeroko rozumianej elektronice i optoelektronice oraz kształcenie nowej kadry (realizacja prac licencjackich, magisterskich i doktorskich).

Na zdjęciu: profesor Marcin Konczykowski podczas swojego seminarium.

Dowiedz się więcej o wydarzeniach naukowych organizowanych przez Instytut Studiów Zaawansowanych UW »