Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Profesor François Englert – rebel i noblista

Kategoria: Ludzie, Wydarzenia

Laureat nagrody Nobla w dziedzinie fizyki profesor François Englert gościł 25 kwietnia 2024 r. na Wydziale Fizyki UW, gdzie spotkał się ze studentami i naukowcami. Jego życie jest naznaczone nie tylko osiągnięciami naukowymi, ale również nieustannym buntem i walką o sprawiedliwość.

Profesor Englert miał olbrzymi wkład w rozwój nauki dzięki poznaniu mechanizmu wyjaśniającego pochodzenie mas cząstek elementarnych, co zostało potwierdzone odkryciem cząstki elementarnej zwanej bozonem Higgsa. Doświadczenie przeprowadzono w 2012 r. na Wielkim Zderzaczu Hadronów w CERN-ie. Mechanizm Brouta, Englerta i Higgsa (BEH) jest podstawowym elementem współczesnej teorii oddziaływań elementarnych opartej na kwantowej teorii pola z symetrią cechowania. Teoria ta pozwoliła nam zrozumieć, jak ewoluował Wszechświat. Osiągnięcia noblisty były rezultatem intensywnej pracy, która jednak nie przeszkadzała mu w nawiązywaniu głębokich przyjaźni. Fizyka była dla niego przede wszystkim sposobem na poznawanie ludzi i spędzanie z nimi czasu.

Historia profesora Englerta to znacznie więcej niż osiągnięcia naukowe. Urodzony w Belgii jako syn polskich Żydów, przeżył okrucieństwa wojny dzięki hojności i odwadze ludzi, którzy go ukrywali. Jego dzieciństwo było naznaczone dramatem wojny i rozłąki z rodzicami, którzy zginęli w obozie, ale także solidarnością i współczuciem osób, które mu pomagały.

Po wojnie profesor Englert prowadził burzliwe życie, pełne niekonwencjonalnych decyzji i ekscentrycznych wydarzeń. Uciekał od norm społecznych i akademickich, urządzając prowokacje i żarty, które wywoływały zamęt. Nie godził się na wpływ dorosłych na jego życie i cenił sobie niezależność. Nieprzerwanie walczył o sprawiedliwość, potępiając nadużycia władzy, a także zabierał głos w kwestiach upamiętniania ludzi, którzy w czasie wojny ratowali Żydów, ryzykując własne życie.

23 kwietnia 2024 r. Uniwersytet Warszawski uhonorował profesora Englerta tytułem doktora honoris causa. Dwa dni później noblista odwiedził również Wydział Fizyki UW. Podczas tego spotkania, współorganizowanego przez Instytut Studiów Zaawansowanych UW, odbyła się projekcja wyjątkowego filmu biograficznego „François Englert. Rebel and Nobel Prize Winner”, który przedstawia buntownicze życie oraz intymną codzienność profesora Englerta. Liczni uczestnicy wydarzenia mieli również okazję zadać nobliście pytania zarówno na temat nauki, jak i innych sfer życia. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.