Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

ERC Advanced Grant na Wydziale Fizyki UW – profesor Emanuel Gull

Kategoria: Ludzie, Osiągnięcia

Profesor Emanuel Gull z Uniwersytetu w Michigan otrzymał ERC Advanced Grant, który będzie realizować na Wydziale Fizyki UW. To pierwszy przypadek, kiedy zagraniczny laureat jako miejsce swoich badań wskazał Uniwersytet Warszawski. Projekt będzie dotyczył algorytmów kwantowych, a na jego potrzeby badacz przeniesie swoje laboratorium z Michigan do Kampusu Ochota.

Profesor Emanuel Gull jest fizykiem teoretykiem, specjalistą w rozwijaniu metod numerycznych opisujących skomplikowane i wieloelementowe układy kwantowe.

Multidyscyplinarne badania na Wydziale Fizyki

Jego 5-letni projekt „Predictive algorithms for simulating quantum materials” jest poświęcony właśnie materiałom kwantowym. Profesor Gull będzie w nim łączył istniejące i opracowywał nowe metody oparte na technikach z kwantowej teorii pola, teorii materii skondensowanej, metodach kwantowego Monte Carlo, matematyki stosowanej czy uczenia maszynowego. Będą to więc badania obejmujące wiele dziedzin nauki. Jak sam mówi: – Materiały kwantowe to materiały, w których silne oddziaływanie między cząstkami prowadzi do fascynujących i technologicznie użytecznych zjawisk, takich jak magnetyzm czy nadprzewodnictwo. Takie materiały można znaleźć w szpitalnych rezonansach magnetycznych, czujnikach, wysokonapięciowych liniach przesyłowych prądu stałego czy akumulatorach samochodów elektrycznych.

Jak mówi profesor Michał Tomza z Wydziału Fizyki, lider grupy Quantum Molecular Systems, który na UW zajmuje się kwantową teorią ultrazimnej materii i jej oddziaływaniem ze światłem, badania profesora Gulla doskonale wpisują się w aktualne tematy poruszane na tym wydziale. Opracowywane przez niego metody mogą być wykorzystane między innymi do wyjaśniania i przewidywania nowych eksperymentów z zimnymi atomami.

Granty ERC na Uniwersytecie Warszawskim

Granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC) to prestiżowe nagrody, które można otrzymać na realizację przełomowych badań w wybranym obszarze naukowym. Przyznawane są w pięciu kategoriach: ERC Starting Grant, ERC Consolidator Grant, ERC Advanced Grant, ERC Proof of Concept oraz ERC Synergy Grants.

Naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego w przygotowaniu aplikacji projektowych o granty ERC wspiera Biuro Międzynarodowych Programów Badawczych, które opracowało kompleksowy program wsparcia na obydwu etapach konkursu (pisemnym i ustnym). Na ten cel wykorzystane zostały środki z Programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” (IDUB). BMPB UW organizuje spotkania informacyjne i szkoleniowe, międzynarodowe panele próbne przed drugim etapem konkursu, prowadzi konsultacje indywidualne, a w razie przyznania środków na realizację projektu przygotowuje umowę grantową.

Biuro współpracuje z ekspertem ds. prezentacji naukowych – prof. Piotrem Wasylczykiem z Wydziału Fizyki – oraz native speakerką j. angielskiego – dr Alisą Masiejczyk z Wydziału Lingwistyki Stosowanej, a także z panelistami ERC i laureatami grantów ERC (recenzje wewnętrzne, panele próbne) oraz z Krajowym Punktem Kontaktowym Programów Badawczych UE (NCBR).