Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Międzynarodowa konferencja „String Math” na Wydziale Fizyki

Wykład na auli

Kategoria: Wydarzenia

W dniach 11–16 lipca 2022 r. odbyła się konferencja „String Math 2022” organizowana przez Wydział Fizyki we współpracy z Instytutem Studiów Zaawansowanych oraz Wydziałem Matematyki, Informatyki i Mechaniki. W spotkaniach stacjonarnych wzięło udział 120 uczestników, a ok. 100 kolejnych osób uczestniczyło w konferencji zdalnie.

„String Math” to niezwykle prestiżowe międzynarodowe konferencje poświęcone tematyce z pogranicza matematyki i fizyki, związanej z teorią strun, kwantową teorią pola i pokrewnymi tematami. Odbywają się one co roku w innym miejscu na świecie, a pierwsza z nich odbyła się w 2011 r.

Związki między fizyką a matematyką

W ostatnich latach odkryto nowe, zaskakujące związki między matematyką a fizyką teoretyczną wysokich energii. Zaowocowały one między innymi powstaniem nowego kierunku badań, który często określany jest mianem matematyki fizycznej (physical mathematics). Teoria strun odgrywa ważną rolę w tym obszarze, między innymi jako źródło często zaskakujących hipotez z pogranicza matematyki, które trudno byłoby postawić bez wiedzy z dziedziny fizyki.

Konferencja „String Math” jest naturalnym i prestiżowym miejscem, w którym takie odkrycia mogą być prezentowane i dyskutowane przez zarówno fizyków, jak i matematyków.

Laureaci Medalu Fieldsa

Wśród prelegentów tegorocznej konferencji znalazło się troje laureatów Medalu Fieldsa. Edward Witten – profesor Instytutu Studiów Zaawansowanych w Princeton w USA – wygłosił wykład na temat algebr i entropii. Maksim Koncewicz – profesor Instytutu Zaawansowanych Studiów Naukowych w Bures-sur-Yvette we Francji – przedstawił nowe wyniki dotyczące perturbacyjnych rozwinięć w mechanice kwantowej.

Towarzyszący konferencji wykład popularnonaukowy wygłosiła tegoroczna laureatka medalu Fieldsa – ukraińska matematyczka Maryna Wiazowska – profesor Politechniki w Lozannie w Szwajcarii. Wykład poświęcony był jednemu z jej najważniejszych osiągnięć – rozwiązaniu tzw. problemu upakowania sfer. Nagranie można obejrzeć na portalu Zapytaj Fizyka.

Szczegółowe informacje na temat konferencji, a także prezentacje i nagrania z wykładów znajdują się na stronie StringMath2022.fuw.edu.pl.

Dowiedz się więcej o wydarzeniach naukowych organizowanych przez Instytut Studiów Zaawansowanych UW »