Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Zespół komór rękawicowych posłuży do wytopu szkła fluorkowego

Zdjęcie komory rękawicowej

Kategoria: Infrastruktura badawcza IDUB

Dzięki zespołowi komór rękawicowych zakupionemu ze środków IDUB grupa badaczy z Wydziału Fizyki będzie mogła wytapiać szkło fluorkowe, które posłuży między innymi do badań nad nowymi światłowodami mikro- i nanostrukturalnymi oraz obrazowodami na zakres ultrafioletu i średniej podczerwieni.

Kierownikiem projektu, w ramach którego zakupiono komory, jest prof. Ryszard Buczyński z Wydziału Fizyki. Na zakup sprzętu przyznano 350 tys. zł w ramach działania IDUB I.4.2 „Fundusz odnawiania i rozwoju infrastruktury badawczej”, realizowanego w ramach Priorytetowego Obszaru Badawczego II „U podstaw mikro- i makroświata”.

Światłowody odgrywają olbrzymią rolę nie tylko w telekomunikacji, ale także w innych dziedzinach, takich jak transport, energetyka czy sensoryka. Dlatego tak istotne są badania w tym obszarze.

Wyjątkowe właściwości szkła

Szkło fluorkowe, które będzie wytapiane w nowo zakupionej aparaturze, ma bardzo szerokie pasmo transmisji. Może przesyłać jednocześnie światło ultrafioletowe, a także z zakresu średniej podczerwieni, co czyni je niezwykle atrakcyjnym materiałem na przykład w dziedzinie wykrywania różnego rodzaju związków chemicznych, jak choćby zanieczyszczenia powietrza. Ma ono również niższe straty transmisji niż szkło krzemionkowe, z którego obecnie produkowane są światłowody telekomunikacyjne.

W laboratorium będzie również wytwarzane szkło domieszkowane, które może służyć na przykład do produkcji laserów generujących ultrakrótkie impulsy w zakresie średniej podczerwieni.

Proces wymagający szczególnych warunków i wiedzy eksperckiej

Takie szkła są jednak wyjątkowo trudne do wytworzenia. Wymagają atmosfery o kontrolowanym składzie, beztlenowej i suchej, którą utrzymujemy właśnie w komorze rękawicowej, oraz surowców o ultrawysokim poziomie czystości, których podaż na rynku światowym jest bardzo ograniczona.

Do wytworzenia szkieł fluorkowych jest również potrzebna fachowa wiedza, którą jako jedni z nielicznych na świecie posiadają naukowcy z grupy prof. Ryszarda Buczyńskiego.

Nowe możliwości

Ten zakup stanowi ważny krok naprzód. Nowe możliwości technologiczne w połączeniu z kompetencjami badawczymi zwiększą bowiem szanse ochockich grup badawczych na współpracę w międzynarodowych konsorcjach na poziomie Unii Europejskiej i wspólne ubieganie się o dofinansowanie.

Współpraca

W zakresie zastosowań optomagnetycznych zespół prof. Buczyńskiego współpracuje z licznymi grupami badawczymi z Polski – między innymi z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytutu Biotechnologii i Medycyny Molekularnej czy Politechniki Gdańskiej – a także z zagranicy.

Naukowcy są również otwarci na współpracę badawczą, w ramach której mogą na przykład udostępnić próbki szkła lub światłowodów do wspólnych badań. W tej sprawie należy się kontaktować z prof. Ryszardem Buczyńskim (ryszard.buczynski@fuw.edu.pl) lub dr. Mariuszem Klimczakiem (mariusz.klimczak@fuw.edu.pl).

Szczegółowy opis techniczny infrastruktury znajduje się tutaj.

Fotografia: Jarosław Rybusiński, Uniwersytet Warszawski.

Dowiedz się więcej na temat infrastruktury badawczej IDUB »