Distinguished Postdoctoral Fellowships
Program przeznaczony jest dla naukowców na wczesnych etapach kariery. Jego celem jest zapewnienie obiecującym młodym badaczom doskonałych warunków do pracy naukowej. Laureaci otrzymują możliwość prowadzenia ambitnych i nowatorskich badań, często obarczonych ryzykiem, łączących wiedzę z różnych dyscyplin i wymagających współpracy międzynarodowej.
Program realizowany jest w formie konkursów na stanowiska badawcze. Laureaci zatrudniani są w jednej z jednostek Uniwersytetu Warszawskiego – zgodnie z profilem zaplanowanych badań. Aplikujący do programu samodzielnie wskazują tematykę w ramach jednej z dyscyplin zdefiniowanych w zasadach konkursu.
Laureaci otrzymują wynagrodzenia, a także środki na podróże oraz sprzęt.
Wymagania wobec kandydatów oraz długość i warunki zatrudnienia laureatów określane są indywidualnie w ramach każdego konkursu.
Laureaci konkursu w roku 2021
Pracuje w grupie dr. hab. Bartosza Trzaskowskiego. Badania habilitacyjne prowadził w takich instytucjach jak: Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego, Theoretical Chemistry & Biology Laboratory w Królewskim Instytucie Technicznym KTH w Szwecji oraz Laboratory of Chemistry of Novel Materials na Uniwersytecie w Mons (Belgia).
Jego badania na Uniwersytecie Warszawskim zostały uhonorowane stypendium „Dla młodych wybitnych naukowców do 35 roku życia, prowadzących wysokiej jakości badania i cieszących się imponującym dorobkiem naukowym w skali międzynarodowej” przyznanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także nagrodą Rektora UW za „nadzwyczajne osiągnięcia naukowe, uznane za przełomowe w dyscyplinie i przyczyniające się w istotny sposób do podniesienia prestiżu społeczeństwa, a tym samym do zwiększenia renomy naszego Uniwersytetu”.
Pełnił funkcję kierownika projektu w ramach grantu NAWA Bekker, grantu NCN SONATA oraz grantu Marie Skłodowska-Curie COFOUND POLONEZ. Został również laureatem grantu BEETHOVEN 2. Obecnie jest kierownikiem projektu w ramach grantu OPUS-LAP 20 NCN.
Jest członkiem stowarzyszenia Institute of Fundamental and Frontier Sciences oraz Computing π-Conjugated Compounds society, a także Topic Editor board magazynu Nanomaterials (wydawnictwo MDPI).
Jego badania koncentrują się na wieloskalowych metodach obliczeniowych mających na celu zbadanie: a) nowych materiałów funkcjonalnych 2D do zastosowań w fotowoltaice i produkcji paliw słonecznych z naciskiem na produkcję wodoru molekularnego i konwersję CO2 do bardziej wartościowych związków chemicznych, w szczególności skupiając się na 2D MOF; b) (nie)liniowych właściwości optycznych cząsteczek fluorescencyjnych w środowiskach biologicznych, takich jak dwuwarstwy lipidowe i białka; c) hybrydowych interfejsów bioorganicznych składających się z grafenu, samoorganizujących się monowarstw (SAM) i małych białek zbierających światło w celu zwiększenia transportu elektronów wzdłuż złożonego interfejsu.
Laureaci konkursu w roku 2022
Obecnie pracuje w grupie prof. Piotra Szymczaka. Doktorat uzyskał na Uniwersytecie w Utrechcie, gdzie pracował nad naładowanymi zawiesinami koloidalnymi z prof. René van Roijem. Prowadził z prof. Robertem Hołystem badania podoktorskie na temat dyfuzji w płynach złożonych w ramach programu Ulam w Instytucie Chemii Fizycznej w Warszawie. Wcześniej był stypendystą indywidualnym programu im. Marii Skłodowskiej-Curie na Uniwersytecie Lublańskim u prof. Mihy Ravnika, gdzie pracował nad elektrostatyką elektrolitów nematycznych. W 2022 r. otrzymał nagrodę dla wybitnych młodych naukowców od Ministerstwa Edukacji i Nauki. Jego obecne zainteresowania badawcze to naładowana miękka materia, ciekłe kryształy i mikrohydrodynamika. Więcej informacji można znaleźć na jego stronie internetowej.