Warsztaty o materiałach 2D w ramach międzynarodowego projektu badawczego
10 01 2023
Kategoria: Wydarzenia
W dniach 24–26 października 2022 roku na Uniwersytecie Warszawskim odbyły się warsztaty dotyczące materiałów 2D organizowane przez Wydział Fizyki UW i współfinansowane ze środków IDUB.
Po dwóch latach głównie wirtualnych działań szkoleniowych wydarzenie zorganizowane na żywo było wyjątkową okazją do spotkania naukowców prowadzących badania w dziedzinie materiałów. Zróżnicowany program obejmował prelekcje dotyczące heterostruktur i materiałów van der Waalsa ze szczególnym uwzględnieniem magnetycznych materiałów warstwowych, które w ostatnim czasie przyciągają uwagę badaczy. W warsztatach wzięło udział blisko 100 uczestników, a w programie znalazły się wystąpienia 29 zaproszonych prelegentów z 7 krajów europejskich. Wystawiono również 18 posterów prezentowanych przez młodych badaczy z Polski. Pełna lista zaproszonych prelegentów znajduje się na stronie: http://2dmaterials.fuw.edu.pl/.
Warsztaty stanowiły przegląd badań prowadzonych w Europie nad materiałami 2D, w tym ostatnich postępów grup badających ich właściwości w wysokich polach magnetycznych. Była to okazja do spotkania się polskiej społeczności użytkowników wysokich pól magnetycznych zaangażowanych w badania materiałów 2D. W szczególności możliwe było zapoznanie się z wynikami ostatnich eksperymentów prowadzonych na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego w ramach nowego systemu „podwójnego dostępu” do infrastruktury Europejskiego Laboratorium Pola Magnetycznego (EMFL).
Warsztaty były również głównym wydarzeniem międzynarodowego projektu badawczego „2D Materials” dofinansowanego przez Centre national de la recherche scientifique (CNRS), łączącego wysiłki National High Magnetic Field Laboratory w Grenoble (Francja), Institut Européen des Membranes w Montpellier, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Politechniki Wrocławskiej. Wykłady wygłoszone przez uczestników z tych instytucji stanowiły podsumowanie obecnego stanu partnerstwa polsko-francuskiego oraz pokazały nowe drogi współpracy naukowej.
Swoją obecnością zaszczycił uczestników Profesor Jean-Luc Schneider, attaché ds. nauki i współpracy uniwersyteckiej Ambasady Francji w Polsce, a o warsztatach pisano na stronie dyplomacji francuskiej. Dostępny jest również wywiad na ten temat, którego udzielił Prodziekan Wydziału Fizyki ds. finansowych prof. dr hab. Adam Babiński w podcaście Kampus Nauka.
Organizacja warsztatów została również dofinansowana przez Unię Europejską (projekt ISABEL nr 871106) oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki w Polsce (grant nr DIR/WK/2018/07), które wsparło polski udział w EMFL.
Na zdjęciu: profesor Antonio Polimeni z Uniwersytetu Rzymskiego „La Sapienza” podczas wykładu otwierającego Warsztaty. Fot. Jarosław Rybusiński, Uniwersytet Warszawski.