Doktor Alexei Vranich, związany z ISZ, otrzymał grant OPUS 24

Zdjęcie Cusco w Peru

Kategoria: Ludzie, Osiągnięcia

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki kolejnej edycji konkursu OPUS. Wśród laureatów znalazł się doktor Alexei Vranich – wybitny archeolog, którego wizytę na Uniwersytecie Warszawskim w 2021 r. miał przyjemność współfinansować Instytut Studiów Zaawansowanych.
Nagrodzony projekt koncentruje się na Cusco w Peru – jednym z najstarszych zamieszkałych miast obu Ameryk i dawnej stolicy Imperium Inków. Ma on na celu weryfikację oficjalnych historycznych przekazów o tym, że Cusco było jedynie małym miasteczkiem ze skromną architekturą aż do czasu jego przebudowy zapoczątkowanej w XV wieku.
Prowadzenie wykopalisk archeologicznych na tym terenie jest niezwykle trudne ze względu na istniejącą sieć budynków i ulic. Dotychczas problem stanowił zaburzony kontekst archeologiczny, wynikający ze stuleci silnej rozbudowy miasta.
Projekt będzie realizowany na Uniwersytecie Warszawskim. Dzięki niemu doktor Alexei Vranich będzie mógł poznać genezę Cusco oraz odkryć, w jaki sposób to tajemnicze miasto stało się stolicą olbrzymiego imperium.
Więcej informacji na temat tego wyjątkowego projektu można przeczytać tutaj.