Spotkanie z Noblistą, Profesorem François Englertem

Kategoria: Ludzie, Wydarzenia

Instytut Studiów Zaawansowanych UW i Wydział Fizyki UW zapraszają na wyjątkowe spotkanie z Profesorem François Englertem, laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 2013 r.

Spotkanie odbędzie się już 25 kwietnia 2024 r. o godz. 12.00 na Wydziale Fizyki UW, w sali 0.03. Podczas wydarzenia będziemy mieli przyjemność obejrzeć film „Rebel and Nobel Prize Winner”, po którym odbędzie się dyskusja oraz sesja pytań i odpowiedzi.

Profesor François Englert to wybitny belgijski fizyk teoretyk, który razem z Peterem Higgsem otrzymał Nagrodę Nobla za przewidzenie teoretyczne i potwierdzenie doświadczalne istnienia cząstki nazwanej nazwiskiem Higgsa (bozonu Higgsa), co istotnie przyczyniło się do zrozumienia istoty masy materii. Zdobycie nagrody było dla badacza pretekstem do refleksji nad swoją dotychczas skrywaną buntowniczą przeszłością. Film „Rebel and Nobel Prize Winner” przedstawia ów powrót do dawnego życia i pokazuje, jak dysydencki duch Profesora Englerta ukształtował jego karierę jako wyjątkowego badacza.

Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych do udziału w wydarzeniu.