Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Pierwszy grant ERC Consolidator na Wydziale Fizyki UW

Zdjęcie portretowe profesora Pawła Caputy

Kategoria: Konkursy, Ludzie, Osiągnięcia

Europejska Rada ds. Badań Naukowych (ERC) ogłosiła wyniki konkursu na granty Consolidator. Wśród laureatów znalazło się czworo naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego, w tym dr hab. Paweł Caputa, prof. ucz. z Wydziału Fizyki UW, związany z ISZ. Na swój projekt otrzyma on 2 mln euro.

W czwartek ERC ogłosiło listę naukowców, którzy otrzymają granty Consolidator. Są one skierowane do badaczy od 7 do 12 lat po doktoracie. Na projekt trwający do 5 lat można uzyskać dofinansowanie w wysokości do 2 mln euro.

Prof. Paweł Caputa z Instytutu Fizyki Teoretycznej UW był stypendystą Fundacji Simonsa „It from Qubit” i adiunktem badawczym w Instytucie Fizyki Teoretycznej Yukawa w Kioto. Stopień doktora uzyskał w Instytucie Nielsa Bohra w Kopenhadze w 2011 r. Odbył staże podoktorskie na Uniwersytecie Witwatersrand w Johannesburgu oraz w Nordyckim Instytucie Fizyki Teoretycznej w Sztokholmie. Obecnie prowadzi grupę „Polskie Powroty 2019”, założoną w ramach programu NAWA.

Dzięki grantowi ERC prof. Paweł Caputa zrealizuje projekt „Quantum Complexity from Quantum Field Theories to Quantum Gravity”. W rozmowie z PAP mówi: „Celem mojego projektu jest zrozumienie, co jest łatwe, a co trudne w świecie kwantowym, oraz jak mogą wyglądać prawa fizyki we wnętrzach czarnych dziur. Odrobinę bardziej technicznie: projekt ma na celu opracowanie precyzyjnych miar kwantowej złożoności stanów i operatorów w teoriach kwantowych oraz zastosowanie ich w modelach kwantowej grawitacji do lepszego zrozumienia wnętrz czarnych dziur i osobliwości kosmologicznych”.

Badania te są interdyscyplinarne. Przenoszą bowiem metody z teorii informacji i obliczeń kwantowych do fizyki wielu ciał i kwantowej grawitacji. Mogą się one przyczynić do odpowiedzi na fundamentalne pytania związane np. z fizyką czarnych dziur.

Jednym z zadań Instytutu Studiów Zaawansowanych UW jest koordynowanie aplikowania o duże krajowe i międzynarodowe granty badawcze, do których należy właśnie ERC Consolidator Grant. Cieszymy się, że możemy wspierać tak wybitnych naukowców jak prof. Paweł Caputa w osiąganiu sukcesów na skalę światową i zachęcamy do korzystania z naszej pomocy.

Zdjęcie: prof. Paweł Caputa, fot. Jarosław Rybusiński.