Poznaj naszych naukowców: Doktor Marco Piva
23 02 2023
Kategoria: Sieć badawcza „Wczesny Wszechświat"
Z przyjemnością przedstawiamy Państwu jednego z postdoków zatrudnionych w ramach sieci badawczej „Wczesny wszechświat”, której kierownikiem jest prof. dr hab. Bohdan Grządkowski.
Doktor Marco Piva uzyskał doktorat na Uniwersytecie w Pizie. Następnie przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdzie spędził sześć miesięcy na Pennsylvania State University jako postdoc w ramach włoskiego stypendium Angelo Della Riccia. Od 2020 r. do końca 2022 r. był pracownikiem naukowym w National Institute of Chemical Physics and Biophysics w Tallinie. W 2015 r. pracował również gościnnie w grupie grawitacji kwantowej na Uniwersytecie Fudan w Szanghaju.
Jego główne zainteresowania badawcze to kwantowa teoria pola, renormalizacja i kwantowa grawitacja. W szczególności pracuje nad teoretycznymi i fenomenologicznymi aspektami renormalizowalnej i unitarnej teorii kwantowej grawitacji z cząstkami czysto wirtualnymi, do której rozwoju się przyczynił. Ostatnio rozpoczął również pracę nad kosmologią inflacyjną poprzez eksport technik teoretycznych z kwantowej teorii pola, tworząc połączenia pomiędzy fizyką wysokich energii, grawitacją kwantową i kosmologią pierwotną.
Sieć badawcza „Wczesny Wszechświat” to jedno z działań zaplanowanych w ramach Priorytetowego Obszaru Badawczego II. Ma ona za zadanie wspieranie, integrowanie, intensyfikowanie i inicjowanie badań w zakresie fizyki subatomowej, astronomii, geochemii i mineralogii prowadzonych na Uniwersytecie, ze szczególnym naciskiem na tematy powiązane z poznawaniem wczesnych etapów ewolucji Wszechświata (więcej na ten temat »).