Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Prestiżowy grant ERC dla członka Rady Naukowej ISZ UW

Zdjęcie portretowe Profesora Andrzeja Dziembowskiego

Kategoria: Rada Naukowa ISZ

Profesor Andrzej Dziembowski, członek Rady Naukowej ISZ, kolejny raz otrzymał prestiżowy grant ERC Advanced. Jego badania skupią się na poprawie stabilności cząsteczek mRNA, co umożliwi ich wykorzystanie w medycynie terapeutycznej.

Szczepionki mRNA zrewolucjonizowały walkę z pandemią COVID-19, jednak wciąż istnieją znaczące luki w naszej wiedzy na temat metabolizmu mRNA na poziomie organizmu, co utrudnia optymalizację i doskonalenie terapii opartych na mRNA. Właśnie te luki wiedzy zostaną zbadane przez zespół profesora Dziembowskiego w ramach jego projektu ViveRNA.

Grant ERC pozwala na prowadzenie ryzykownych i ambitnych badań naukowych, a także świadczy o wysokim poziomie badań prowadzonych przez laureata.

Projekt ViveRNA prowadzony przez profesora Dziembowskiego może mieć duże znaczenie dla rozwoju medycyny, zwłaszcza terapii opartych na mRNA. Badania te ukażą nowe perspektywy dla rozwoju leków i terapii genowych, a ich realizacja zapewni wzmocnienie pozycji polskiej nauki na arenie międzynarodowej.

Więcej informacji na temat tego oraz innych wyróżnionych projektów znajduje się na stronie ERC.

Jesteśmy bardzo dumni, że w skład naszej Rady Naukowej wchodzą tak wybitni naukowcy. Życzymy dalszych sukcesów zarówno profesorowi Dziembowskiemu, jak i naszym innym naukowcom starającym się o uzyskanie grantów.