Poznaj naszych naukowców: Doktor Przemysław Mróz
13 03 2023
Kategoria: Sieć badawcza „Wczesny Wszechświat"
Przedstawiamy Państwu kolejnego młodego naukowca zatrudnionego w ramach sieci badawczej „Wczesny wszechświat”, której kierownikiem jest prof. dr hab. Bohdan Grządkowski.
Doktor Przemysław Mróz pracuje w grupie prof. Andrzeja Udalskiego. Stopień doktora otrzymał w Obserwatorium Astronomicznym UW, po czym odbył dwuletni staż podoktorski w prestiżowym California Institute of Technology. Jego prace przygotowane w ramach rozprawy doktorskiej zostały opublikowane w najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych na świecie (m.in. „Nature”) i odbiły się szerokim echem wśród społeczności astronomicznej. Praca doktorska została wyróżniona przez Radę Naukową Obserwatorium Astronomicznego UW, a także nagrodzona przez Międzynarodową Unię Astronomiczną („International Astronomical Union PhD Prize”) jako jedna z najwybitniejszych na świecie prac doktorskich obronionych w 2019 r. w dziedzinie astronomii. Doktor Mróz jest również laureatem Nagrody im. Franka Wilczka przyznawanej przez Uniwersytet Jagielloński i Fundację Kościuszkowską. Przedmiotem jego zainteresowań badawczych jest wykorzystanie zjawisk mikrosoczewkowania grawitacyjnego w badaniach astrofizycznych, dotyczących m.in. czarnych dziur i ciemnej materii.
Sieć badawcza „Wczesny Wszechświat” to jedno z działań zaplanowanych w ramach Priorytetowego Obszaru Badawczego II. Ma ona za zadanie wspieranie, integrowanie, intensyfikowanie i inicjowanie badań w zakresie fizyki subatomowej, astronomii, geochemii i mineralogii prowadzonych na Uniwersytecie, ze szczególnym naciskiem na tematy powiązane z poznawaniem wczesnych etapów ewolucji Wszechświata (więcej na ten temat »).
Ten artykuł jest częścią cyklu, w którym przedstawiamy naukowców zatrudnionych w ramach sieci badawczej „Wczesny wszechświat”. Jeśli chcesz przeczytać pozostałe artykuły, zajrzyj tutaj.